فهرست

اخبار برگزيده

در دیدار معاون برنامه ریزی، پژوهش و فناوری اطلاعات با نماینده ولی فقیه در خوزستان مطرح شد؛

ضرورت گسترش فعالیت‌های نهاد کتابخانه‌ها از جمهوری اسلامی به کشورهای دیگر

معاون برنامه ریزی، پژوهش و فناوری اطلاعات با نماینده ولی فقیه در خوزستان گفت: بناداریم فعالیت های بین المللی را گسترش داده و حوزه نفوذ را از جمهوری اسلامی به کشورهای دیگر گسترش دهیم.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی خوزستان، در حاشیه معارفه مدیرکل کتابخانه های عمومی خوزستان، سید باقر میرعبداللهی، معاون برنامه ریزی، پژوهش و فناوری اطلاعات نهاد کتابخانه های عمومی کشور و عباس نعمتی، سرپرست امور مجلس و استان ها با حجت الاسلام و المسلمین سید نبی الله موسوی فرد، نماینده ولی فقیه در استان خوزستان دیدار و گفت وگو کردند.

حجت الاسلام و المسلمین سید نبی اله موسوی فرد در دیدار با مسئولان نهاد کتابخانه های عمومی کشور در اهواز، ضمن تقدیر از فعالیت های نهاد کتابخانه های عمومی کشور، اظهار کرد: فرهنگ در تاریخ و تمدن‌سازی حرف نخست را می زند و مقدم بر دیگر جلوه های اجتماعی است. اسلام توجه ویژه ای به انسان و بُعد فرهنگی او دارد و رسیدن به اهداف عالی الهی را منوط به شکل گیری رویه های فرهنگی در فضایی معنوی می‌داند.

وی افزود: یکی از مهم ترین پایه های ایجاد فرهنگ در سنت ایرانی و اسلامی، کتابخانه و کتابخوانی است و اگر بتوانیم فرهنگ کتابخوانی را که در سال های اخیر از نظر اقبال عمومی آسیب دیده، از طریق فضای مجازی گسترش دهیم، به بخشی از اهداف فرهنگی نظام خواهیم رسید. باید برای کتابخوانی جاذبه هایی ایجاد کنیم و عموم مردم را از این طریق به سمت کتابخوانی سوق دهیم.

نماینده ولی فقیه در استان خوزستان با بیان اینکه در آستانه عید غدیر خم هستیم، افزود: مردم ما توجه ویژه ای به غدیر و امیرالمومنین علی (ع) دارند و با برگزاری جشنواره های مختلف و فراخوان مقالات می توان جاذبه هایی در این حوزه های فرهنگی مربوط به کتاب ایجاد کرد.

در این نشست سیدباقر میرعبداللهی، معاون برنامه ریزی، پژوهش و فناوری اطلاعات نهاد کتابخانه های عمومی کشور ضمن تشریح ساختار تشکیلاتی نهاد و بیان وظایف فرهنگی و اجتماعی آن و تشریح برخی از فعالیت های فرهنگی کتاب محور در دوران شیوع ویروس کرونا، گفت: نهاد کتابخانه ها دستگاهی کاملا فرهنگی است که افتخار همراهی با عموم مردم را دارد. به این معنا نهاد کتابخانه ها نهادی کاملا اجتماعی است. نهاد به دلیل کارکرد اجتماعی‌اش، در بحران‌ها می‌تواند با اقناع سازی و تالیف قلوب تاثیری شبکه ای در جامعه باقی بگذارد. کتابخانه ها تنها وظیفه امانت دادن کتاب را ندارند و از آنجا که پایگاهی اجتماعی دارند، با طیف عظیمی از مردم مواجه هستند و از این جهت به کمک حاکمیت می‌آیند.

وی ضمن تشریح برگزاری جشنواره کتابخوانی رضوی بیان کرد: در یازدهمین دوره این جشنواره به منابع رضوی اکتفا نکردیم و کتاب هایی در حوزه مهدویت را گنجاندیم و علی رغم محدودیت های ایجاد شده به واسطه کرونا و تحت تاثیر قرار گرفتن کتابخانه ها، بیش از یک میلیون نفر در بخش های مختلف این جشنواره مشارکت داشتند.

میرعبداللهی افزود: نهاد کتابخانه ها در دوره های آتی جشنواره رضوی، از راه تعامل با ناشران و نویسندگان و مشارکت در تولید محتوا برای جشنواره خواهد کوشید منابع جدیدی را ایجاد کند و از این راه اسباب تازگی را در فرایند جشنواره فراهم آورد.

وی همچنین درباره تعامل نهاد با کتابخانه های جهان اسلام گفت: در دیداری که نمایندگان نهاد با مسئولان برخی کتابخانه های نجف و کربلا داشتند تفاهم نامه ای با برخی از کتابخانه های شاخص عراق منعقد شد تا فعالیت در این راستا افزایش یابد. نهاد کتابخانه ها می‌کوشد از راه این تفاهم ها بیش از یک دهه تجربه خود در تصدی کتابخانه های عمومی را در اختیار قرار دهد.

عباس حسین زاده، مدیرکل کتابخانه های عمومی خوزستان نیز در این نشست بیان کرد: در جشنواره کتابخوانی رضوی در استان خوزستان بیش از ۳۱ هزار نفر مشارکت داشتند و این مشارکت گسترده باعث شد نیاز به برگزاری هر ساله جشنواره احساس شود و حضور نماینده ولی فقیه در مراسم اختتامیه جشنواره نیز باعث دلگرمی شد که در این مسیر بهتر وارد عمل شویم.

وی افزود: در حوزه کتابخانه های بین المللی نیز در بازدیدی که از کتابخانه های کربلا و نجف داشتیم این کتابخانه ها اگرچه از لحاظ استفاده، عمومی بودند، اما اغلب منابع آنان به حوزه دین و معارف مربوط بود. نسخ خطی در این کتابخانه ها انحصاری است و در کشور ما وجود ندارد که برای گسترش نرم افزاری این منابع و قابل استفاده کردن در جمهوری اسلامی در تلاش هستیم که فعالیت های مشترکی در این خصوص داشته باشیم.