فهرست

اخبار برگزيده

به مناسبت بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی؛

ویژه برنامه کاخ بلند در اهواز برگزار شد

ویژه برنامه کاخ بلند به مناسبت بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی با حضور مسئولان استانی و اساتید حوزه ادبیات و نقالان و شاهنامه خوانان در کتابخانه مرکزی خوزستان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی خوزستان سالروز بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی بیست و ششم اردیبهشت ماه 1401 با حضور مسئولان استانی و اساتید حوزه ادبیات در کتابخانه مرکزی خوزستان برگزار شد.
در این مراسم عباس حسین‌زاده، مدیرکل کتابخانه های عمومی خوزستان با بیان اینکه یکی از رسالت‌های کتابخانه های عمومی در حوزه فرهنگ و ادب حفظ و حراست از زبان فارسی است گفت: ابوالقاسم فردوسی در ۳۰ سال از عمرش و ۶۰ هزار بیتی که در موضوعات مختلف سروده است نشان می‌دهد که کارکرد اصلی این اثر ادبی حفظ و حراست از زبان فارسی است.
وی با اشاره به اینکه فضای مجازی باعث شده تا واژه‌های بیگانه وارد زبان فارسی شوند و این امر در تعارض با اهداف شاهنامه و برنامه‌های ادبی است گفت: برای حفظ و حراست از زبان فارسی باید همه دستگاه‌های متولی امر در حوزه فرهنگ فعالیت‌ها و برنامه‌هایی از جمله نقد و بررسی آثار ادبی، شاهنامه‌خوانی و نشست‌های ادبی برگزار کنند.
حسین‌زاده خاطرنشان کرد: اجرا و ترویج این قبیل برنامه‌های فرهنگی به طور قطع می‌تواند رسالت ادبیات و شاهنامه را که حفظ و حراست از زبان فارسی است استمرار دهد.

همچنین دکتر محمد رضا صالحی مازندرانی، عضو هیئت علمی دانشگاه شهید چمران و استاد دانشکده ادبیات در این مراسم اظهار کرد: از میان تمام آثار ادبی ایران و جهان شاهنامه بزرگترین اثر ادبی حماسی در طول تاریخ است.
وی با تاکید بر اینکه باید دغدغه حفظ  زبان  فارسی و آثار ادبی مفاخر ملی را داشته باشیم ،گفت :در شاهنامه پیشنه ی فرهنگ ، تمدن و تاریخ چند هزار ساله ایران زمین به صورت کامل و جامع  ترسیم شده که  این اثر ادبی را به  یک  سند فرهنگ و تمدن برای کشور ایران تبدیل کرده است.
عضو هیئت علمی دانشگاه شهید چمران با بیان اینکه تحقیقات دانشکده ادبیات بر شاهنامه نشان دهنده  حس نوع دوستی و حقوق بشر  ملت ایران از گذشته های دور است ،گفت: خالق شاهنامه حکیمی است که تمام علوم زمان خود را می دانست ،نوع داستان پردازی ، نگرش زبانی به ادبیات و شعر،بلاغت در تصویر آفرینی ،تفاوت روایت گری داستانی وجنبه ی هنری و ادبی شاهنامه نشان دهنده  بلوغ داستان پردازی حکیم ابوالقاسم فردوسی است که باعث شده این اثر ادبی  برای همه ی دوره های تاریخی و ایران زمین جاودانه بماند.
 صالحی یادآور شد: از قرن ۱۹ تمایل شاعران به آثار ادبی مشرق زمین و ترجمه ی آنها  بیشتر شد و جالب اینکه آنچنان تحت تأثیر شاهنامه قرارگرفتند که به باز آفرینی داستان های شاهنامه پرداختند.
وی افزود: این اثر ادبی در واقع سند اعتبار قومیت ،هویت و ترسیم فرهنگ گذشته ایران به صورت وسیع و معتبر است که قطعا برحق است و باعث بالندگی و افتخار ایران و ایرانی مابین فرهنگ های سلطه  در تمام جهان است.
در ادامه این مراسم نقالی توسط معصومه لشنی و شاهنامه خوانی کودک و نوجوان توسط رادوین کردزنگنه و نیوشا اورکی برگزار شد؛ همچنین اجرای قصه گویی عروسکی توسط بهنوش بساک کاظمی و شعرسرایی وحید کیانی و دیگر شاعران برجسته استان از برنامه های این بزرگداشت بود.