فهرست

اخبار برگزيده

به مناسبت سالروز آزادسازی خرمشهر؛

پوستر جشنواره ملی کتابخوانی در پناه نخل ها رونمایی شد

پوستر نخستین جشنواره ملی کتابخوانی دفاع مقدس با عنوان درپناه نخل‌ها  با حضور جمعی از مسوولان کشوری و استانی در جوار مزار و یادمان سردارسرلشکر شهید علی هاشمی در گلزار شهدای اهواز در آیینی رونمایی شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی خوزستان امیر نبی سهرابی، جانشین بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس در مراسم رونمایی از پوستر نخستین دوره جشنواره ملی کتابخوانی دفاع مقدس "در پناه نخل‌ها" در محل یادمان شهید سردار علی هاشمی اظهار کرد: در میان مشکلات جوانان امروز هیچ راهی جز بیان دفاع مقدس نداریم و باید فرهنگ دفاع مقدس را در میان جوانان گسترش دهیم.
وی با بیان اینکه متاسفانه موزه دفاع مقدس برای نسل حاضر در برخی شهرهای خوزستان ساخته نشده است، گفت: ساخت این موزه، فرهنگ غنی دفاع مقدس در استان را نشان می دهد و جوانان را بیشتر با این فرهنگ آشنا می‌کند.
امیر سهرابی بیان کرد: 40 سال پیش در چنین روزی رزمندگان اسلام و قلب همه مردم ایران که با این رزمندگان بود، خرمشهر را بازپس گرفتند و ملت ما بعد از قرن ها شکست در جنگ ها و بعد از دادن قسمت های زیادی از کشور در جنگ های اول و دوم جهانی برای اولین بار دشمن اشغالگر را از کشور بیرون انداخت و آیا این کم افتخاری است؟
وی ادامه داد: عملیات بیت المقدس یکی از بزرگترین عملیات نظامی کلاسیک دنیا بود و این عملیات تنها با وحدت و همدلی و یکی شدن ارتش و سپاه انجام گرفت؛ عملیات بیت المقدس یکی از پرافتخارترین عملیات برای بازپس گیری خرمشهر بود و پس از آن لحن مقام های بین المللی با مسئولان ما تغییر کرد.
امیر نبی سهرابی، جانشین بنیاد حفظ آثار و نشر ارزشهای دفاع مقدس: ما بر آنیم که به وسیله کتاب و داستان های کوتاه و بلند واقعه عظیم آزادسازی خرمشهر را برای مردم گویا کنیم؛ تا کنون اثرات بسیاری ایجاد شده ولی این پایان کار نیست و این شروع کار است. باید به کودکان و نوجوانان بگوییم که به خرمشهر افتخار کنند اما با زبان نمی توان گفت و باید با هنر و داستان بیان شود. برای خرمشهر داستان بنویسید و که به غرور ملی جوانان ما اضافه شود.
وی با اشاره به وجود موزه های جنگ در کشورهای پیشرفته و بازدید کودکان و نوجوانان از این موزه ها، گفت: در کشورهای پیشرفته کودکان و نوجوانان را به موزه های جنگ می برند و افتخارات را به آنها نشان می دهند و ما در این حوزه کم کاری کردیم و کمتر کودکان و نوجوانان را با این فرهنگ آشنا کردیم که باید این کار صورت گیرد و با برگزاری چنین جشنواره هایی این کار میسر می شود.
عباس حسین زاده، مدیرکل کتابخانه های عمومی خوزستان نیز در این مراسم با اشاره به دغدغه رهبر معظم انقلاب در دیدار با مسوولان در هفته کتاب و در بازدید از نمایشگاه های کتاب، نسبت به ضرورت میزان توجه مردم به حوزه کتاب و کتابخوانی بیان کرد: اداره کل کتابخانه های عمومی خوزستان نیز به عنوان دستگاه اجرایی در حوزه ترویج کتاب و کتابخوانی با برگزاری این رویداد فرهنگی به عنوان پایتخت دفاع مقدس اقدام به برگزاری این جشنواره کرده است.
عباس حسین زاده با اشاره به مقوله جهاد تبیین افزود: رهبر معظم انقلاب اسلامی در این رابطه بیش از ۳۰ موضوع از جمله سیره شهدا، ایثارگری آحاد ملت در دوران دفاع مقدس به عنوان کلید واژه، تبیین گسترده و بزرگ بودن دفاع مقدس، و پرداختن به آن در همه رده‌ها را ضروری و مهم ارزیابی کردند.
وی درباره دلایل ملی بودن این جشنواره گفت: حوزه دفاع مقدس حوزه گسترده ای است که باید در ابعاد مختلف به نسل جدید که با رویدادها، ایثارگری و رشادت شهدا آشنا نیستند شناخته شود و وظیفه دستگاه ‌های متولی است که به این مقوله بپردازند.
وی با اشاره به گستردگی موضوعی جشنواره ملی کتابخوانی دفاع مقدس بیان کرد: گروه های سنی مختلف از کودک و نوجوان و بزرگسال با استفاده از منابع متناسب انتخاب شده در این جشنواره می‌توانند شرکت کنند.
مدیرکل کتابخانه های عمومی خوزستان با بیان اینکه تنوع رشته در این جشنواره مدنظر قرار گرفته است، افزود: رشته نقاشی ویژه کودکان در قالب پویش نقاشی از بستر منبع معرفی شده، مسابقه چهار گزینه ای، پویش کتابخوانی از محتوای کتاب، داستان کوتاه، دلنوشته و متن ادبی و شعر سرایی از جمله رشته‌های این جشنواره هستند.
وی با اشاره به زمان شروع برگزاری این جشنواره از سوم و چهارم خرداد امسال به مناسبت سالروز آزاد سازی خرمشهر و روز مقاومت دزفول گفت: اختتامیه این جشنواره در هفته دفاع مقدس و تجلیل از برگزیدگان جشنواره  به صورت گسترده تر برگزار خواهد شد.
آیت الله عبدالکریم فرحانی، نماینده مردم خوزستان در مجلس خبرگان رهبری نیز در این آیین با تاکید بر ضرورت جهاد تبیین بیان کرد: فتح الفتوح انقلاب اسلامی تربیت یک نسل است و نمی شود یک نسل را بدون کتاب و قلم تربیت کرد و سند آن شهدا دفاع مقدس هستند.
وی افزود: نسلی که دفاع مقدس را بارور کردند و مکتب حاج قاسم سلیمانی، در دفاع مقدس تربیت شد و در دفاع از حرم جهانی شد و لازمه آن کار فرهنگی و تربیتی است.
وی گفت: هنر بزرگ سید الشهدا در جاودانگی کربلا فقط دفاع نبود و امام حسین(ع) توانست فداکاری کودک و نوجوان، جوان و کهنسال واقعه کربلا را به تصویر بکشد و این تابلویی از علم مدیریت، فرهنگ، شعر و ایثار است که در کربلا به نمایش گذاشته شد.
در پایان این مراسم از پوستر جشنواره ملی کتابخوانی در پناه نخل ها رونمایی شد.
در این مسابقه کتابخوانی سه کتاب هوری، 40مین و گاهی ماهی گاه آهو برای سه رده سنی کودک، نوجوان و جوان و بزرگسال در چندین رشته نقاشی، شعرسرایی، چهارگزینه ایی، پویش کتابخوانی و..گنجانده شده است و علاقه مندان برای شرکت در این مسابقه می توانند سوم خرداد لغایت 15 شهریور ماه به سایت samakpl.ir مراجعه کنند.