فهرست

اخبار برگزيده

مدیر کل کتابخانه های عمومی خوزستان در دیدار با سرپرست اداره کل آموزش و پرورش این استان؛

کتابخانه های مدارس در مناطق روستایی و عشایر دایر می شود

مدیرکل کتابخانه های عمومی خوزستان گفت: طرح راه اندازی کتابخانه های روستایی و عشایر را با همکاری آموزش و پرورش در مدارس این مناطق پیگیری می کنیم.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی خوزستان عباس حسین زاده، مدیرکل کتابخانه های عمومی خوزستان با مسعود حمیدی نژاد، سرپرست اداره کل آموزش و پرورش خوزستان دیدار و گفت وگو کرد.

حسین زاده در این نشست اظهار کرد: با توجه به ظرفیت کتابخانه های عمومی در استان و وجود ۲۲۰ باب کتابخانه در سراسر استان، برای هرگونه همکاری و تعامل با آموزش و پرورش آمادگی داریم و طرح استقرار کتابخانه های مدارس در مناطق روستایی و عشایر را پیگیری می کنیم.

وی با بیان اینکه بر اساس شاخص های احداث کتابخانه، مناطق عشایری و برخی مناطق روستایی هیچ کدام از شاخص ها را ندارند، گفت: برای استقرار کتابخانه در چنین مناطقی از طرح پیشخان استفاده کردیم اما در صورت وجود مدارس و همکاری آموزش و پرورش می توان این کتابخانه ها را در مدارس راه اندازی کرد.

حسین زاده افزود: با توجه به علاقه شدید کودکان روستایی و عشایری به کتاب و کتابخوانی و کمبود منابع کتابخوانی در این مناطق، استقبال از طرح کتابخانه های مدارس بسیار چشمگیر خواهد بود؛ اگر معلمان نیز به عنوان یاور کتاب یا کتابیار در این کتابخانه های همکاری کنند می توان این طرح را پایش و نظارت کرد که در سرانه مطالعه و آمار کتابخوانی لحاظ شود.

مدیرکل کتابخانه های عمومی خوزستان در خصوص مسابقه کتابخوانی دفاع مقدس گفت: با توجه به برگزاری مسابقه ملی کتابخوانی دفاع مقدس و لزوم اطلاع رسانی این مسابقه، با همکاری دو ارگان می توان شاهد مشارکت بسیاری از دانش آموزان و معلمان در این مسابقه کتابخوانی باشیم.

وی یادآور شد: مسابقه کتابخوانی دفاع مقدس "در پناه نخل ها" در سه رده سنی کودک، نوجوان و بزرگسال در حال برگزاری است و هر ساله با محوریت معرفی یکی از شهدای استان خوزستان است که در نخستین دوره آن معرفی شهید سردار علی هاشمی صورت گرفت.

همچنین در این نشست مسعود حمیدی نژاد، سرپرست اداره کل کتابخانه های عمومی خوزستان گفت: سرپرست اداره کل آموزش و پرورش خوزستان گفت: ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی در بین دانش آموزان اولویت ویژه مجموعه تعلیم و تربیت استان خوزستان است.

وی افزود: ترویج فرهنگ کتابخوانی نقش مهمی در تحقق تربیت اعتقادی و اخلاقی دانش آموزان گام دومی ایفا می کند و این مهم نیز می تواند با استفاده از ظرفیت نهاد کتابخانه‌های عمومی استان محقق شود.

وی در ادامه با اشاره به ظرفیت بالای نهاد کتابخانه‌های عمومی استان در حوزه کتاب و کتابخوانی خاطرنشان کرد: با مشارکت آموزش و پرورش می توان این ظرفیت خوب فرهنگی را در اختیار طرح ها و برنامه های مشترک ترویج فرهنگ کتابخوانی قرار داد.

سرپرست اداره کل آموزش و پرورش خوزستان همچنین یادآور شد: ترویج فرهنگ کتابخوانی در بین آحاد جامعه تنها از مسیر فرهنگ سازی و آگاه سازی افراد جامعه در ارتباط با فواید گسترده کتاب محقق و میسر می شود.

مسابقه کتابخوانی دفاع مقدس "در پناه نخل ها" از سوم خرداد لغایت ۱۵ شهریور ماه در سامانه samakpl.ir برگزار می شود. این مسابقه با معرفی سه کتاب "گاهی ماهی، گاه آهو"، "۴۰مین" و "هوری" در سه رده سنی کودک، نوجوان و بزرگسال در حال برگزاری است.