فهرست

اخبار شهرستان‌ها

با اهدای کتاب به دانش آموزان؛

دانش آموزان ملاثانی کتابهای کودک و نوجوان را در جمع مدیران استانی خلاصه کردند

دانش آموزان کلاس چهارم در شهرستان باوی با مطالعه کتاب های کودک و نوجوان، این کتاب ها را خلاصه نویسی کردند و نامه هایی برای نویسندگان این کتاب ها نوشتند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی خوزستان در اقدامی که به همت معلم و مدیرکل اسبق اداره کل کتابخانه های عمومی خوزستان در شهرستان باوی برگزار شد، با اهدای کتاب به کودکان دهه نودی از آنان خواسته شد که خلاصه کتاب را ارائه دهند و نقد خود را بر کتاب های ارائه شده بنویسند که برای نویسندگان ارسال شود.
دانش آموزان کلاس چهارم در شهرستان باوی با مطالعه کتاب هایی در حوزه کودک و نوجوان و تمرین خلاصه نویسی، خلاصه کتاب ها را در جمع مدیران استانی بیان کردند.

لفته منصوری، مدیرکل اسبق اداره کل کتابخانه های عمومی خوزستان در خصوص این اقدام بیان کرد: در دیدار و گفتگو با دهه‌ی نودی‌ها (شاگردان کلاس چهارم ابتداییِ محمد مجدم در دبستان طالقانی ملاثانی)؛ پیشنهاد دادم «بچه‌ها پس از مطالعه‌ی کتاب‌هایی که به آن‌ها داده بودیم، نامه‌ای به نویسندگانشان بنویسند.» کودکان، ۱۴ نامه نوشتند. نامه‌هایی صریح، صادق، بی‌ریا و انتقادی؛ بدون رعایت چارچوب‌های مأمول و معمولِ ما آدم‌بزرگ‌ها! از زبان دستوری گرفته تا زبان گفتاری! از فرهنگ آرمانی تا فرهنگ واقعی! از سیاست رسمی تا سیاست عمومی! از قالب‌های ایدئولوژیک تا غالب‌های زندگی! و چه روایت‌های ناب و تازه‌ای به دستم رسید.

وی گفت: با هماهنگی وحید کیانی مدیرکل خوش‌ذوق، شاعر و دلسوزِ کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان خوزستان مقرر شد این نامه‌ها به دست نویسندگان این کتاب‌ها که همه از انتشارات کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان هستند، برسد و پس از ارسال پاسخ آن‌ها را دریافت کند.

در مراسمی که به این منظور در کتابخانه شهدای ملاثانی شهرستان باوی برگزار شد، کودکان کتاب های خوانده شده را خلاصه کردند که حدود 20 نفر از دانش آموزان خلاصه های خود را ارائه کردند.

محمد مجدم معلم این دانش آموزان گفت: در این اقدام که همزمان به بازگشایی مدارس آغاز شده بود در مرحله نخست تحقیقی به دانش آموزان داده شد و از آنها خواستیم که با حضور در کتابخانه موضوع تحقیق را جست وجو و انجام دهند. پس از آن دانش آموزان به عضویت کتابخانه درآمدند و با همکاری کتابدار کتابخانه و معرفی کتاب و کتابخانه به دانش آموزان رغبت آنها به کتاب و کتابخانه افزایش یافت.

مجدم افزود: در مرحله بعد که دانش آموزان با کتاب آشنایی بیشتری پیدا کردند از آنها خواسته شد در یک موضوع خاص کتابهایی را معرفی کنند و یا نظرات خود را حول آن موضوع با استفاده از کتاب های کتابخانه ارائه دهند. در این مرحله که با حضور مدیرکل آموزش و پرورش، شهردار و مدیرکل کتابخانه های عمومی برگزار شد، دانش آموزان نظرات خود را ارائه دادند و با داوری مدیران و سنجش نظرات حدود 20 نظر پذیرفته شد.

معلم دانش آموزان کلاس چهارم دبستان شهید طالقانی ملاثانی در ادامه گفت: در برنامه ای که روز گذشته به این منظور و با حضور دانش آموزان و والدین آنها و مدیران استانی از جمله مدیرکل کتابخانه های عمومی خوزستان، مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان،مدیرکل آموزش و پرورش استان خوزستان، فرماندار شهرستان باوی، امام جمعه شهرستان، مدیر آموزش و پرورش شهرستان باوی، شهردار ملاثانی و مدیرکل اسبق اداره کل کتابخانه های عمومی خوزستان برگزار شد، 22 دانش آموز کتاب های خوانده شده را خلاصه کردند و نامه های دانش آموزان به نویسندگان کتاب ها نیز از آنها دریافت شد.

وی افزود: در گام بعدی ارسال این نامه ها به نویسندگان کتاب ها و دریافت پاسخ از نویسندگان خواهد بود که امیدواریم با همکاری نویسندگان این امر صورت گیرد.

در پایان این مراسم شهردار ملاثانی جوایزی را به دانش آموزان اهدا کرد.

نسخه قابل چاپ